Výlet do skal pro krátké zimní dny

České Švýcarsko je v tuto dobu krásným místem pro klidný výlet bez návalu turistů. Takový výlet, který v pohodě zvládnete i s dětmi, můžete podniknout z Vysoké Lípy, která je součástí Jetřichovic. Auto můžete pohodlně nechat na parkovišti před penzionem „U nás“. Pokud se rozhodnete jet veřejnou dopravou, na stejném místě je i autobusová zastávka.

Na dohled od parkoviště jsou zbytky skalního hradu Šaunštejn, nazývaného také Loupežnický hrad. Po dřevěných a kovových schůdcích, které jsou občas pěkně příkré, se vyšplháte na vrcholek skalní plošiny. Malým dětem budete muset trochu pomoci, ale celkem s přehledem to zvládl i náš čtyřletý syn. Nahoře se vám otevře nádherný výhled do krajiny.

Na Šaunštejn se dostanete po kovových a dřevěných schůdcích, které jsou občas dosti příkré.

Hrad byl vybudován ve 14. století jako strážní místo obchodní cesty nazývané Česká silnice. Byl v majetku pánů Berků z Dubé, kteří byli svého času jedním z nejbohatších rodů v Českém království. Poté ho získali do zástavy Vartenberkové, kteří střežili obchodní cesty do Horní Lužice. Celkem brzy však hrad ztratil svůj význam, byl opuštěn a zanikl. Dnes z něj najdeme jen vytesané konstrukční prvky a několik skalních prostor.

Vyhlídka Šaunštejn

Když slezete dolů ze skály, můžete se ještě vypravit po červené turistické stezce na takzvanou malou Pravčickou bránu. Je to jen necelý 1 km po pěkné pěšině nad srázem do údolí. Malá Pravčická brána je menší sestřička Pravčické brány, skalního oblouku, který je jedním ze symbolů Českého Švýcarska. Na vrcholek můžete vylézt po kovovém žebříku a rozhlédnout se po kraji.

Cestou na malou Pravčickou bránu

skalní oblouk Malá Pravčická brána

K občerstvení a posilnění máte na výběr dokonce ze dvou restaurací na parkovišti. Mimo penzionu „U nás“ je tu ještě restaurace „U loupežáku“. Pokud jste autem, můžete si zajet do legendární restaurace Praha v Jetřichovicích.

Celý výlet je nenáročný a nachodíte přibližně jen 3 km, takže je vhodný i pro zimní dny, kdy nám sluníčko ve skalách zapadá už v brzkém podvečeru.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *