Chcete shlédnout památky Kutné Hory a bojíte se, že vaše děti unudíte?

Pokud máte rádi historii, nemůžete na svých cestách po Čechách vynechat Kutnou Horu. Je pravda, že město je neustále okupováno davy zahraničních turistů, ale rozhodně jeho návštěva stojí za to. A jestli máte obavy, že tím vaše malé ratolesti unudíte k smrti, zkusím vám poradit. Byl jsem v Kutné Hoře s pětiletým synem a užili jsme si to náramně oba dva.

Připravte se, že s bydlíkem bude trochu problém zaparkovat. Nad historickým jádrem města je několik neplacených parkovišť, ale ty bývají celkem rychle zaplněné. Lepší situace není ani u těch placených, takže pokud už na vás nezbude žádné místečko a nechcete se vláčet kilometr či dva do centra, zkuste odbočit do ulice Purkyňova (49.9466883N, 15.2600789E) a hledejte. Parkují tam i autobusy a v bočních ulicích se určitě nějaké místečko najde. Ke chrámu sv. Barbory to máte nějakých 300 metrů a můžete začít prohlídku.

Než se vydáte na prohlídku chrámu, nezapomeňte se stavit v informačním centru. Dostanete tam mapu města a naberete si prospekty, kterými děti naladíte k zážitku. Samozřejmě tu jsou k dostání turistická razítka, samolepky a podobné věcičky.

Až skončíte prohlídku chrámu sv. Barbory, můžete kolem jezuitské koleje, kde sídlí galerie a kolem muzea knihtisku a muzea stříbra, které samozřejmě doporučuji navštívit také, až na Komenského náměstí, kde hned naproti uvidíte maličký krámek s nápisem „muzeum čokolády“. Tak tohle místo rozhodně nevynechejte! Jde prý o nejmenší muzeum čokolády v Evropě a snad i na světě, ale je vidět, že vše je připraveno z nadšení a s láskou k čokoládě. Na pánovi, který nám ochotně udělal výklad a zasvětil nás do historie výroby čokolády značky Lidka v Kutné Hoře, bylo vidět, že čokoládu miluje a dokázal by o ní vyprávět hodiny. Dokonce vašim dětem dá možnost si nějakou tu čokoládku zasloužit drobným úkolem, souvisejícím, jak jinak, s výrobou čokolády. Prohlídka i výklad jsou zadarmo, ale neodcházejte s prázdnou. Čokolády z obchůdku, ale i další věci, jsou vynikající a jejich zakoupení bude nejlepším vyjádřením díku.

Největším zážitkem pro nás oba však bylo muzeum pověstí a strašidel. Sídlí ve sklepení Vlašského dvora (49.9483281N, 15.2684419E) a představí vám strašidelné pověsti Kutnohorsk, a to i s názornou ukázkou. V temné místnosti, kde svítí kniha s kratičkou pověstí, si položíte ruku na podsvícené tlačítko ve tvaru dlaně a po dobu, co budete dětem číst pověst, rozsvítí se před vámi perfektní loutkový výjev pověsti, který se za doprovodu velmi reálných zvuků rozpohybuje. Zkrátka paráda.

Když už budete plni zážitků a budete si chtít v klidu posedět a dát si třeba kávu, vezměte své děti do místní dětské herny Amálka. Je otevřeno denně mimo pondělí, a to od 10 do 18 hodin. Vstupné je pouhých 49,- Kč na hodinu nebo můžete využít celodenní vstup za 89,- Kč (49.9504761N, 15.2694636E).

Celý výlet lze zakončit na Havířské boudě, což je výletní místo na Kutnou Horou, kde je celkem příjemná hospůdka s rozhlednou. Venku je pár houpaček, takže pokud děti stále ještě nemají dost, žádný strach.

Na spaní je dobré místo u přehrady Vrchlice. Najdete tam kemp i místa pro divoké parkování. Je to přibližně 2 km za městem směrem na Uhlířské Janovice. Pokud chcete divoké spaní i s ohništěm, vydejte se do sousedního Kolína, kde jsou zaplavené pískové doly a rybáři tu mají celkem slušná místečka (např. 50.0109678N, 15.2435267E). Pokud přijedete mimo hlavní sezonu a ve všední den, můžete si to nerušeně užít. Jen pozor na dlouhé obytňáky nebo nízké podvozky. Cesta kolem písáku není žádná asfaltka.

 

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *