Dolní Žleb – cesta na konec Čech

Pokud se chcete vydat na konec světa, tedy alespoň toho českého světa, zkuste navštívit poslední českou vesničku na levém břehu řeky Labe. Dolní Žleb, ležící opravdu na samém konci naší země, vás zaručeně potěší svou atmosférou i překrásnými zákoutími.

Původně německá vesnice nesoucí jméno Nieder Grund an der Elbe byla až do druhé světové války prosperující obcí. Byla tu výrobna knoflíků a sídlila zde také firma Tamani, která se zabývala výrobou mastí, tinktur a bylinných extraktů. Po válce však bylo německé obyvatelstvo vysídleno a noví obyvatelé již někdejší slávu obnovit nedokázali. Na úpadku Dolního Žlebu se podepsalo i to, že se její severní část ocitla v zakázaném hraničním pásmu, a tak bylo na 30 domů v padesátých letech 20. století zbouráno.

Dnes je Dolní Žleb součástí města Děčín a žije prakticky jen z turistického ruchu. Je oblíbeným místem pro horolezce, kteří se z Dolního Žlebu vydávají k pískovcovým skalám levého břehu Labe. Návštěvnost této vesničky pozvedla i Labská cyklostezka, na které je poslední (respektive první) českou osadou. Když si projdete tuto malebnou vesničku, můžete pokračovat po žluté turistické stezce takzvaným Hlubokým dolem. Z nadmořské výšky kolem 130 m se po pouhých třech kilometrech dostanete do výšky 400 m, a to skoro celou cestu po vydlážděné silničce, která je opravdovým unikátem. Jen několik stovek metrů nad vesnicí narazíte na Dolnožlebský vodopád, jenž sice není žádným obrem, ale za návštěvu rozhodně stojí. Společně s několika dalšími kaskádami poskytuje v letním horku velmi příjemné osvěžení.

Dolnožlebský vodopád

Unikátní dlážděná silnička vedoucí lesem vzhůru nad Dolní Žleb

Skalní útvary podél cesty

Pokud se budete chtít v Dolním Žlebu najíst či občerstvit, máte na výběr ze dvou restaurací. Jedna, nacházející se přímo u břehu Labe, je otevřena celoročně, ale večer zavírá poměrně brzy. Restaurace „U kosti“, ke které je nutné vystoupat až na druhý konec vesnice, je otevřena jen v letní sezoně, zato však zde můžete posedět do pozdních večerních hodin a kochat se nádherným výhledem na pískovcové stěny na protilehlém břehu Labe. Není divu, že si zde dávají dostaveníčko horolezci, kteří se vypravili zdolávat pískovcové útvary nad Žlebem. „U kosti“ je možné se i ubytovat, a jestli patříte k těm, co jim k přespání stačí deka nebo spací pytel, můžete přenocovat pod přístřeškem přímo u restaurace.

Dolní Žleb byl dlouhou dobu prakticky odříznut od světa, ale dnes je již několik pohodlných způsobů, jak se na samotný konec Čech dostat. Nejsnazší je samozřejmě vlastním vozem po úzké silničce z Děčína, ale tato varianta má jeden velký háček. Nárůst automobilů projíždějících vesnicí se za poslední roky zvýšil na tolik, že již nebylo možné zachovat místní komunikace v udržitelném stavu, a ani parkovací místa již nestačila takovému náporu turistů. Bylo tedy rozhodnuto o zákazu vjezdu vozidel, které nepatří k přímé dopravní obsluze, a tak se svým vozem dojedete pouze na začátek obce, kde najdete jen několik parkovacích míst, která však bývají velmi brzy obsazená. Lepší variantou je tedy již zmíněná cyklotrasa, ale dobrou možností je také přívoz, který vás do Dolního Žlebu pohodlně dopraví z pravého břehu Labe. V neposlední řadě je zde i vlaková zastávka nedávno otevřené trati z Děčína do Rumburku, vedoucí přes německý Bad Schandau.

Přívoz přes Labe do Dolního Žlebu

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *