Mezi obcí Brtníky a městem Šluknov se ukrývá nenápadný kopec Hrazený. Je to však nejvyšší bod takzvané Šluknovské pahorkatiny a tedy nejvyšší hora šluknovského výběžku. Ačkoliv opravdu vypadá nenápadně, na jeho vrcholku najdete kouzelné místo, kde budete za výstup odměněni krásným výhledem do šluknovské krajiny.

Kopec Hrazený si oblíbil i inženýr František Bienert, který má v turistické kronice Šluknovska své čestné místo, neboť právě on v tomto kraji vyznačil desítky turistických tras a svými poutavými přednáškami i organizací turistických výletů se zasloužil o rozvoj turistiky na Šluknovsku i v Českosaském Švýcarsku. Bohužel život tohoto znalce Šluknovska skončil tragicky, když byl spolu se svým bratrem brutálně zavražděn kladivem při loupežném přepadení ve svém domě ve Šluknově. Kříž vztyčený na vyhlídce je důstojnou připomínkou jeho odkazu.

Kdo se chce na kopec Hrazený vydat, má několik možností. Ta nejsnazší a nejkratší cesta vede z vesničky Kunratice po červené turistické stezce. Minete Lesní chatu a pak již jen vzhůru bukovým lesem na hůrku z vrstveného čediče. Samotný vrcholek kopce je zalesněný a příliš krásný výhled nenabízí, když už ale absolvujete ten nejtěžší výstup, určitě stojí za to vyšlápnout až tam. Vrcholovou knihu najdete na vyhlídce u Bienertova kříže, která je několik desítek metrů pod samotným vrcholem.

Ke kopci Hrazený se váže několik legend, z nichž nejznámější je o jezeře se zlatou kachnou uprostřed hory. Jisté však je, že nějaký poklad tento kopec určitě ukrývá. Možná ho naleznete právě vy. Chce to jen být v pravý čas na pravém místě!