Obec Měděnec v Krušných horách leží jen několik málo kilometrů nad městem Klášterec nad Ohří v nadmořské výšce 845 metrů a je bývalým hornickým městem s historií sahající až do 10. století. Dnes je téměř opuštěným místem, které však rozhodně stojí za návštěvu. Mimo krásný rozhled od kaple Neposkvrněného početí Panny Marie, vybudované na kopci Mědník přímo nad Měděncem, se zde můžete seznámit s historií těžby v Krušných horách, navštívit staré štoly nebo si prohlédnout unikátní skalní útvary, které připomínají sfingy u egyptských pyramid. Děti zde uvítají krásné dětské hřiště, vystavěné přímo v parku na náměstí.

Kostel sv. Jiří v Měděnci a v pozadí kaple na kopci Mědník

 

V okolí Měděnce se těžilo již někdy v 10. století, ale je možné, že o zdejším nerostném bohatství věděli již několik stovek let dříve staří Keltové. Těžilo se zde stříbro, a již od raného novověku také pyrit a chalkopyrit. Od 16. století zde fungovala vitriolová huť, kde se tyto rudy zpracovávaly na zelenou a modrou skalici. Zřejmě právě z tohoto období pochází jméno obce, které však tehdy znělo Kuppersperg, neboť prakticky všichni původní obyvatelé byli Němci. V devatenáctém století se zde začal těžit magnetit. Největšího rozvoje se těžba magnetitu však dočkala až v 60. letech 20. století a probíhala až do roku 1997. Poslední vozík magnetitu je k vidění v malém muzeu důlní techniky pod širým nebem, několik metrů od náměstí.

Hornická kaple na úpatí Mědníku

Zpřístupněné štoly je možné navštívit od května do října. Zapůjčí vám pláště, gumovou obuv i přilby a můžete se s průvodcem směle vydat do podzemí. Rodiny s dětmi je nutno upozornit, že vstup do štoly je přístupný pouze dětem od pěti let. Kdo přesto raději zůstane nad povrchem zemským, může vystoupat na kopec Mědník, ze kterého je krásný výhled na krajinu Krušných hor. Možná se vám tam ukáže i měděná panna, která ve starých štolách přebývá. Zjeví se prý jednou za padesát let mládenci, který tudy prochází, a pokud mezi nimi vzplane láska, stane se z něj nejbohatší člověk v celých Krušných horách.

Pohled na Měděnec z kopce Mědník

Jen pouhý kilometr od obce Měděnec se tyčí kamenné sfingy. Jedná se o skalní útvar, připomínající svým tvarem ty známější egyptské. Tyto však nevytvořila lidská ruka, ale sama příroda postupnou mrazovou erozí. Až 15 metrů vysoké skalky jsou přírodní památkou, která je od roku 1983 chráněná státem. Na začátku 20. století zde stála i výletní restaurace, nicméně za války sloužila jako rehabilitační středisko pro příslušníky německé armády a poté byla zpustošena. Její zbytky byly pak v šedesátých letech odstřeleny armádou. Dnes zde najdete jen turistický přístřešek, a pokud přijedete autem, můžete přímo u skal velmi pohodlně zaparkovat.

Sfinga u Měděnce