Hlavním magnetem městečka Bečov nad Teplou, ležícím v srdci Slavkovského lesa, je v posledních letech bezpochyby relikviář sv. Maura, nalezený pod podlahou bečovského zámku. Většina turistů navštíví zámek a zámecké zahrady, možná se projdou po náměstí nebo po malé židovské čtvrti, dají si něco dobrého v jedné z místních restaurací s výhledem na zámek a pokračují dál do některého z lázeňských měst. Bečov nad Teplou a jeho okolí však rozhodně stojí za delší zdržení.

Hrad a zámek Bečov n.T.

Bečovské poklady

Bečov nad Teplou opravdu není jenom zámek se známým relikviářem nevyčíslitelné hodnoty. Je i městem kovářských sympozií, a tak v uličkách najdete různé artefakty vzniklé pod kladivy věhlasných uměleckých kovářů a můžete tu navštívit i malé muzeum kovářského řemesla.

Muzeum kovářského řemesla

Jen pár stovek metrů od staré části města je bečovská botanická zahrada. Vznikla jako jedna z nejcennějších sbírek skalniček a trvalek v českých zemích již na začátku 20. století . Jejími otci byli vévoda Jindřich Beaufort-Spontin a nadšenec do botaniky hrabě Arnošt Silva Taroucy z Průhonic. Po dlouhých letech pustošení, kdy zahrada téměř zanikla, se několik nadšenců z českého svazu ochránců přírody rozhodlo tuto cennou sbírku zachránit.  Její renovace začala v roce 2004 a dnes je již botanická zahrada opět chloubou města. Zábavu zde najdou i děti, pro které jsou zde připraveny různé aktivity, k dispozici je i dětské hřiště a ti starší si mohou vyzkoušet také unikátní bioferraty. Můžete si vypůjčit lodičku a projet se po Korunním rybníce nebo si v horkých letních dnech dopřát osvěžující koupel.

Od bečovského kostela sv. Jiří zase vede velmi pěkně zpracovaná naučná stezka, provázející návštěvníky po historii hrdelního práva v českých zemích. Dozvíte se nejen o historii popravování, ale i mnoho zajímavostí o katovském řemesle a o rituálech spojených s hrdelními tresty. Projdete si celou cestu, kterou musel odsouzenec absolvovat ze žaláře až na samotné místo exekuce. Uvidíte základy někdejší katovny a na Šibeničním vrchu si můžete prohlédnout zbytky šibenice.

Zbytky šenice

Z této naučné stezky lze odbočit na Zlatý vrch, kde je vybudována malá dřevěná teráska, ze které se můžete pokochat krásným výhledem na město.

Pohled ze Zlatého vrchu

Homolka u Bečova

Pozoruhodným přírodním útvarem je skalka Homolka, nacházející se jen asi dva kilometry od Bečova. Z Šibeničního vrchu je to už coby kamenem dohodil. Jde pravděpodobně o sopku, jejíž dnešní podoba vznikla postupnou erozí žuly a odkrytím čedičových sloupců. Není divu, že k tomuto prazvláštnímu útvaru se váže hned několik legend, z nichž nejznámější je pověst o zlé kouzelnici, která zde v kámen proměnila svatební průvod trpaslíků.

Homolka

Také se prý o štědrovečerní noci skála s prvním úderem zvonu z bečovského kostela otevírá a odvážlivci, který si troufne v tuto dobu k Homolce přijít, nabídne nesmírné bohatství ukryté v jejím nitru. S posledním úderem zvonu se však hora opět zavře a běda tomu, kdo v jejím nitru zůstane. Kdysi prý jedna chudá žena vešla v tuto dobu do skalního sálu i se svým novorozeným synkem. Když spatřila to nesmírné bohatství, začala jako smyslů zbavená vynášet poklady ven před Homolku a dočista zapomněla na své dítko, za nímž se skála s posledním odbitím zvonu zavřela. Žena začala plakat a naříkat, až se ozval z nitra skály hromový hlas, který ji řekl, že pokud příští rok ve stejnou dobu celý poklad vrátí do skalní síně, dostane svého syna zpět. Žena tajemný hlas uposlechla, a tak jí skála následující rok syna vrátila.