Parkové klenoty Horní Lužice

Jen přibližně 70 km od našich hranic, na hranicích Německa s Polskem, se rozkládá unikátní park anglického stylu, který se dokonce dostal na seznam světového dědictví UNESCO. Nachází se u zámku hornolužického lázeňského města Bad Muscau, známého také pod lužickosrbským jménem Mužakow.

Park ležící třetinou své rozlohy v Německu a zbytkem již na polském území, založil v první polovině 19. století hrabě Hermann von Pckler-Muscau. Jedná se o nejrozsáhlejší park v anglickém stylu ve střední Evropě a nachází se zde desítky druhů dřevin.

Zámek v Bad Muscau

Park je ideálním místem k procházkám, ale i projížďkám na kole. Cesty parkem jsou dobře udržované, a to zejména na německé straně Lužické Nisy, která park protíná. Polská strana je poněkud divočejší, nicméně na kráse parku to rozhodně neubírá. Celková délka cest je více jak 50 km.

jeden z mostů přes Lužickou Nisu

Samotný zámek, o jehož přestavbu v novorenesančním slohu se zasloužil již zmíněný hrabě Puckler, byl téměř úplně vypálen německou armádou v roce 1945. Dnes je však po téměř dvacetileté rekonstrukci znovu ozdobou tohoto hornolužického města. V jeho interiérech je možné navštívit rozsáhlou a poutavou expozici věnovanou neobyčejně zajímavé a trochu i kontroverzní osobě hraběte Pucklera. Příjemné posezení je také v oranžerii, která je jen pár stovek metrů od zámku.

hrabě Hermann von Puckler-Muscau

Další rozsáhlý park v anglickém stylu najdete jen asi 6 km západně od Bad Muscau. Ten nezaložil Puckler, ale Friedrich Herrmann Rotschke, rytíř z Kromlau. Není zdaleka tak rozlehlý a ani tak významný, má však také co nabídnout. A rozhodně toho není málo.

Park u zámku Kromlau je známý především rododendrony. Tuto květinu zde nechal vysázet o pár desítek let později Friedrich Leopold von Egloffstein. Jsou jich tu tisíce, dosahují výšky kolem třech metrů a v květnu to tu vypadá jako v kouzelném rozkvetlém bludišti.

Další atrakcí tohoto parku je Rakotz-Brücke, neboli Ďáblův most. Je postaven někdy v 60. letech 19. století z čedičových hranolů, stejně jako další skulptury kolem. Je počítán za jedno z nejfotogeničtějších míst ve střední Evropě, a to zejména na podzim, kdy okolní stromy se zbarví a vytvářejí úchvatnou mozaiku barev. Bohužel na podzim letošního roku byl most v rekonstrukci a voda v jezírku kvůli abnormálnímu suchu také nebyla, takže kdo si stejně jako já přijel pořídit fotografii do své sbírky, vrátil se s nepořízenou.

Rakotz-Brücke

Atrakcí pro děti je úzkorozchodná dráha, po které pravidelně jezdí parní vláček z Weißwasser, kde je i maličké vlakové muzeum s dětským parkem.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *