Zubrnice – kouzlo starých časů

V malebné krajině pod Bukovou horou, která je jednou z dominant Českého středohoří, leží obec Zubrnice. Je to vesnička s pouhými 240 stálými obyvateli, ale pokud zavítáte do těchto končin, rozhodně její návštěvu nevynechejte.

náves s historikou studnou

V této malé vísce najdete jeden z nejmladších skanzenů lidové architektury v České republice. Byl otevřen v roce 1988 a sympatický je hlavně tím, že se nejedná o nějaký oplocený nebo uzavřený objekt, ale o součást živé vesnice. Stojí tu vedle sebe roubené, hrázděné a zděné domy, což vytváří unikátní a velmi hodnotnou mozaiku staveb, typických pro tradiční vesnici východní části Českého středohoří. Uprostřed návsi se nachází překrásná barokní studna z roku 1695, která původně stála ve Střížkovicích u Ústí nad Labem. Veřejně přístupná je pak stará škola, vesnický obchod a bohatá zemědělská usedlost s vnitřními i venkovními expozicemi, kde lze mimo jiné spatřit sušárnu ovoce či sušárnu chmele. Na jižním okraji vesnice můžete vyrazit po naučné stezce po vodních dílech, která vás zavede k rybníku a vodním mlýnům se soustavou náhonů, ale malý okruh bohužel končí jen kousek za druhým vodním mlýnem. Značená cesta, která by měla pokračovat mostkem přes potok, se totiž kamsi ztratila.

Mlýn na naučné stezce

Skanzen však není jediným lákadlem Zubrnic. Nachází se zde překrásné vlakové nádraží, které bývá označováno za nejmalebnější vlakovou zastávku v Čechách. Není divu, že si ji všimli i filmoví režiséři, a tak zubrnická zastávka se objevila třeba ve filmu Páni kluci nebo také ve filmovém muzikálu Rebelové.

zubrnické nádraží

Trať z Velkého Března do Úštěku, která Zubrnicemi prochází, byla již před čtyřiceti lety zrušena, ale skupina nadšenců se zasloužila o její znovuotevření v roce 2009, a tak je úsek trati mezi Velkým Březnem a Zubrnicemi vedený jako turistická dráha. Provoz je zajišťován historickými lokomotivami, vyjíždějící každý víkend a ve svátky z nádraží Ústí nad Labem – Střekov.

Spolek, který si říká Zubrnická muzeální železnice, shromáždil na zubrnickém nádraží úctyhodnou sbírku všeho, co se týká železnice, a tak můžete v Zubrnicích navštívit také železniční muzeum. Najdete zde kancelář výpravčího s veškerým vybavením, vagony se sbírkou signalizačních a zabezpečovacích prostředků nebo depo s unikátní sbírkou drezín. V jedné místnosti je pak expozice věnovaná zubrnickému nádraží ve filmu, a také elektrický model železnice, který je zvláště u dětí velmi oblíbenou zábavou.

unikátní sbírka drezín

Do Zubrnic se dostanete nejlépe po silnici z Velkého Března, ale také po malých silničkách z Úštěku či z Benešova nad Ploučnicí přes městečko Verneřice. Na výlet pod Bukovou horu se však můžete vypravit i historickým vlakem z nádraží Ústí nad Labem – Střekov a vychutnat si tak příjemnou jízdu krásnou krajinou Českého středohoří.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *